Orlando aneb Něco málo z historie střední třídy

Orlando oder eine kurze Geschichte der Mittelklasse
Režie
Jelena Jeremejewa, Catalina Flórez
Rok
2023
Délka
42m
Jazyky
němčina
Země
Německo
Titulky
angličtina
Premiéra
Mezinárodní premiéra

Synopse

Protagonista románu Orlando od Virginie Woolf se narodil jako muž. Po třiceti letech života se ale probouzí jako žena a jeho dosavadní perspektiva se radikálně mění. Podobně tato osobně laděná filmová esej mění hledisko, z něhož je obvykle prezentován příběh střední třídy. Když nejste ani bohatí, ani chudí, celý život se potýkáte s problémem identity. Tím spíš, svádíte-li navíc coby žena zápas o svá práva, vzdělání a finanční nezávislost. Film inspirovaný textem Daniely Dröscher nevypráví jen o vyrůstání v Západním Německu, ale obecněji o ztížených možnostech sociální mobility pro toho, kdo není heterosexuální muž.

„Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že pocházím z nižší střední třídy, z maloměšťácké rodiny. Nějakou dobu jsem nevěděla, jak své sociální postavení nazvat.“


Do češtiny je tlumočena první projekce filmu.

Promítání

22:00
Horácké Theater – Main Stage
pátek 27.10.
15:30
Dukla Cinema – Edison
sobota 28.10.

Obsazení a štáb

Režie
Jelena Jeremejewa, Catalina Flórez
Produkce
ehrliche arbeit - freies Kulturbüro
Scénář
Daniela Dröscher, Jelena Jeremejewa, Catalina Flórez

Biografie
 
Jelena Jeremejewa je německá mediální umělkyně, spisovatelka a režisérka dokumentárních filmů. Zabývá se otázkami systémové nespravedlnosti ve vzdělávání, nerovnými příležitostmi pro ženy a mladé lidi nebo přistěhovaleckou zkušeností. Vyučuje dokumentární režii na univerzitách ve Výmaru a Darmstadtu. Spoluautorkami filmu jsou Catalina Florez a Daniela Dröscher.

Catalina Flórez je kolumbijská filmařka, zakladatelka berlínské společnosti Urua Films, která se věnuje dokumentární a hrané tvorbě. Koordinuje mentoringový program Into the Wild a působí také jako dokumentární školitelka, konzultantka a porotkyně na filmových akcích.

Galerie

Links