Sedm zim v Teheránu

Sieben Winter in Teheran
Režie
Steffi Niederzoll
Rok
2023
Délka
1h 37m
Jazyky
perština
Země
Německo, Francie
Titulky
čeština
Premiéra
Česká premiéra

Synopse

Teherán v červenci 2007. Devatenáctiletá studentka architektury Reyhaneh Jabbari má pracovní schůzku se starším mužem. Ten se ji během setkání pokusí znásilnit. Reyhaneh ho v sebeobraně pobodá. Ještě téhož dne je zatčena a navzdory mezinárodním protestům odsouzena k trestu smrti. Film s pomocí tajně pořízených videozáznamů, svědeckých výpovědí a dopisů z vězení sugestivně rekonstruuje ženiny několikaleté útrapy i zoufalé volání její rodiny a právníků po spravedlnosti. Reyhaneh odmítá stáhnout obvinění ze sexuálního útoku a její příběh se stává symbolem boje za práva, svobodu a bezpečný prostor pro íránské ženy.

„Bylo mi jasné, že jádrem filmu musí být záběry natočené rodinou. Zbytek byly záběry […], které jsem natočil s malým týmem. Kromě toho tam byly záběry z věznice, které tajně natočili příbuzní, jimž se během návštěvy podařilo vzít dovnitř mobilní telefon.“ – Steffi Niederzoll

Zdroj citátu: Iran Journal

Promítání

13:00
DKO I Cinema
sobota 28.10.

Obsazení a štáb

Režie
Steffi Niederzoll
Produkce
Celine Loiseau, Laurent Lavolé, Melanie Andernach

Biografie
 
Steffi Niederzoll (1981) je multidisciplinární umělkyně žijící v Berlíně. Její krátkometrážní filmy byly promítány na několika mezinárodních festivalech. Působila v kolektivu 1000 Gestalten, který na sebe upozornil během summitu G20 v Hamburku v roce 2017. Její celovečerní debut Seven Winters in Tehran byl oceněn v Berlíně i na CPH:DOX v Kodani.

Galerie

Links