BLIX NOT BOMBS

Režie
Greta Stocklassa
Rok
2023
Délka
1h 25m
Jazyky
angličtina, švédština, čeština
Země
Česká republika, Německo, Švédsko
Titulky
angličtina, čeština
Premiéra
Česká distribuční premiéra

Synopse

Q&A s Hansem Blixem (EN jazyk)

Bývalý šéf zbrojního inspektorátu Rady bezpečnosti OSN, švédský diplomat Hans Blix, v současnosti prožívá poklidný důchod, avšak teroristické útoky 11. září 2001 otřásly i jeho životem a kariérou. Po zmiňované tragédii mu totiž bylo svěřeno hledání zbraní hromadného ničení v Iráku a s tím i úloha domnělého mírotvorce, jenž mohl ovlivnit budoucí osud této země. Aniž by byla existence zbraní jakkoli prokázána, posloužila o rok a půl později jako záminka k invazi amerických jednotek do Iráku. Greta Stocklassa se ve svém dokumentu ptá, kde začíná a končí hranice diplomacie, lidské empatie či osobní zodpovědnosti za politická rozhodnutí, jež mají dopad na světové dějiny.

„Svět se postupně stal nepřátelským. Je to jen tím, jak člověk dospívá? Proč se nám nedaří žít v míru?“ — Greta Stocklassa

Promítání

17:00
Horácké Theater – Main Stage
pátek 27.10.
15:00
Dukla Cinema – Reform
neděle 29.10.

Obsazení a štáb

Režie
Greta Stocklassa
Produkce
Alžběta Karásková, Radovan Síbrt
Scénář
Greta Stocklassa

Biografie
 
Česko-švédská režisérka Greta Stocklassa (1993) vystudovala dokumentaristiku na pražské FAMU. Ve své tvorbě na pomezí dokumentu a fikce se často zaměřuje na téma hledání identity, což platí i o filmech Středně šedá či Pohledy na Věru Bechyňovou, uvedených na MFDF Ji.hlava v roce 2015. V celovečerním debutu Kiruna – překrásný nový svět (2019) pak formou mnohovrstevnatého portrétu zachytila přípravy stěhování stejnojmenného hornického města.

Galerie

Links