Čtyři dcery

Les Filles d'Olfa
Režie
Kaouther Ben Hania
Rok
2023
Délka
1h 47m
Jazyky
arabština
Země
Francie, Tunisko, Německo, Saúdská Arábie
Titulky
angličtina
Premiéra
Česká premiéra

Synopse

Olfa, tuniská uklízečka, je matkou čtyř dcer a především silnou ženou s neotřesitelnými zásadami. Jednoho dne však její dvě starší dcery zmizí beze stopy. Aby se vyrovnala s jejich ztrátou a porozuměla, co k jejich zmizení vedlo, se společně s režisérkou Kaouther Ben Hania a profesionálními herečkami pouští do náročné a mnohdy bolestivé filmové rekonstrukce svého i dceřiných životních příběhů. Dílo na pomezí fikce a dokumentu se zamýšlí nad otázkami lidského svědomí, viny, násilí, které se dědí z generace na generaci, ale i sesterské lásky, ženské nezávislosti a naděje.

„[Vztah matky a dcery] je plný lásky, nenávisti, násilí, temnoty i světla. […] Zaujalo mě, jak jste říkala, že je to příběh žen a také příběh dospívajících žen. Byly to ještě teenagerky, když se všechno stalo. Co tedy znamená být teenagerem v takovém kontextu? Co to znamená začít přemýšlet o sexualitě s matkou, která nechce slyšet o vaší sexualitě nebo o vaší touze? Ve světě, kde se touha trestá.“

Zdroj citátu: Variety Magazine

Promítání

19:30
Dukla Cinema – Reform
čtvrtek 26.10.

Obsazení a štáb

Režie
Kaouther Ben Hania
Produkce
Habib Attia, Nadim Cheikhrouha, Thanassis Karathanos
Scénář
Kaouther Ben Hania
Obsazení
Hend Sabri, Olfa Hamrouni, Eya Chikhaoui , Tayssir Chikhaoui , Nour Karoui, Ichraq Matar, Majd Mastoura

Biografie
 
Tuniská režisérka a scenáristka Kaouther Ben Hania vystudovala film na tuniské EDAC a La Fémis a Sorbonne v Paříži. Je autorkou oceňovaných celovečerních hraných filmů Kráska a psi (2017), Muž, který prodal svou kůži (2020) a dokumentu Zaineb Hates the Snow (2016). Za svůj nejnovější počin Čtyři dcery obdržela na letošním festivalu v Cannes ocenění Zlaté oko za nejlepší dokumentární film.

Galerie

Links