The Mother of All Lies

Back to list
Kadib Abyad
Director Asmae El Moudir
Year 2023
Runtime 1 h 37 min
Land Marokko, Saudi-Arabia, Qatar, Egypt
Language arabisk
Premiere Oslopremiere

Synopsis

Noen går i terapi for å nøste opp i gamle traumer. Denne marokkanske familien bruker dukketeater.

Screenings

fredag 8.3.2024
20:30

Cinemateket Tancred

fredag 8.3.
søndag 10.3.2024
18:30

Vega Scene 1

søndag 10.3.

Asmae har kun ett bilde av seg selv fra oppveksten, og hun tviler egentlig på at det faktisk er henne som er avbildet. For å komme til bunns i bildets opphav, og alle de andre hemmelighetene familien bærer på, bygger hun og faren en modell av barndomshjemmet i Casablanca.

Etterhvert som familiemedlemmene konfronteres med scener fra fortiden, knyttes familietrøbbelet opp mot et større nasjonalt traume. «The Mother of All Lies» håndterer mangelen på anerkjennelse, historiske arkiv og bilder, på unikt og surrealistisk vis.





HUMAN Live
Asmae El Moudir er en prisvinnende regissør, manusforfatter og produsent fra Marokko. «The Mother of All Lies» er hennes andre langfilm. Under filmfestivalen i Cannes 2023, vant hun prisen for beste regi i sideprogrammet Un Certain Regard. Filmen er også kortlistet til årets Oscar-utdeling, under kategorien beste internasjonale film. Fra før har hun regissert dokumentaren «The Postcard» (2020).

Gallery